Jak uszyć kopertówkę – tutorial

Cześć, dziś mam coś dla trochę starszych dziewczyn, niż w ostatnim wpisie :).

Od dawna chciałam sobie sprawić torebkę kopertową, choć zdecydowanie nie mam zbyt wielu okazji, aby tego typu torebkę nosić (wiecie, matki raczej potrzebują czegoś o nieco większych gabarytach i z solidnymi uchwytami – ostatnio z krótkiego spaceru do przychodni przyniosłam w torebce dokładnie 1,5 kg kasztanów :).

Pomijając ich praktyczność w życiu przeciętnej matki-Polki, bardzo, ale to bardzo podobają mi się duże kopertówki. Któregoś dnia  natrafiłam na poniższe zdjęcie i wiedziałam, że kiedyś tę torebkę uszyję :).

źródło: clevergirl

Szyło mi się bardzo szybko i przyjemnie, a rezultat wygląda tak:

Przy okazji szycia postanowiłam podzielić się z Wami szybkim tutorialem – może ktoś się skusi? Zapraszam 🙂

Opis i wymiary torebki

Gotowa torebka ma wymiary 23×34 cm. Spokojnie mieści w sobie dokumenty w formacie A4, może też być używana jako etui na  tablet lub nieduży notebook.

Oryginalnie torebka została uszyta ze sztucznego zamszu i nie została niczym usztywniona. W zasadzie można pominąć usztywnienie (np. jeżeli będziemy w niej trzymać tylko dokumenty), jednak dzięki niemu spokojnie możemy w niej nosić telefon, puder, mały portfel itp.

Moja torebka powstała z bawełny patchworkowej, z przyprasowanym bardzo sztywnym wkładem krawieckim.

Wykrój

Wykrój można pobrać z tego linku – tradycyjnie jest w formie pliku PDF, którego poszczególne strony trzeba wydrukować i posklejać zgodnie z oznaczeniami. Z łatwością jednak taki wykrój można sobie stworzyć stworzyć samemu.

Materiały

Do wykonania torebki potrzebujemy:

  • tkaninę wierzchnią – kawałek o wymiarach ok. 40 cm x 70 cm (oryginalnie był to zamsz, ja użyłam bawełny do patchworku)
  • tkaninę na podszewkę – również kawałek o wymiarach ok. 40 cm x 70 cm (użyłam tkaniny bawełnianej)
  • 1 zapięcie magnetyczne (do kupienia w pasmanterii lub np. tu)
  • opcjonalnie: ok. 110-120 cm wypustki bawełnianej lub atłasowej (tego typu – do kupienia w pasmanterii; wypustkę można pominąć, jednak moim zdaniem dodaje ona torebce fajnego charakteru)
  • opcjonalnie: usztywnienie do torebki (np. sztywna flizelina, inny sztywnik krawiecki, pianka pod panele podłogowe –  wiem, że sporo osób jej używa, słyszałam też o wykorzystywaniu w tym celu podkładek na stół z tworzywa sztucznego – tego sposobu osobiście nie stosowałam :)). Ja użyłam bardzo sztywnego wkładu płóciennego z klejem – przyprasowuje się go do tkaniny podobnie jak flizelinę.

Opis wykonania

Krok 1. Drukujemy, sklejamy i wycinamy pobrany plik, wycinamy wykrój z materiału i podszewki, dodając 1 cm zapasu z każdej strony. Zwracamy uwagę na przeniesienie wszystkich oznaczeń z wykroju, tzn. punktów mocowania zapięcia, linii zgięcia i miejsc, w których zaczynamy i kończymy wszywać wypustkę.

Krok 2. Przymocowujemy zapięcie magnetyczne: część z „dołkiem” przymocowujemy do prawej strony wierzchniej części torebki w oznaczonym miejscu, część z wypukłością przymocowujemy do prawej strony podszewki – również w oznaczonym punkcie.

Krok 3 (opcjonalny). Przyszywamy wypustkę do prawej strony podszewki: układamy wypustkę wzdłuż brzegów podszewki zgodnie z oznaczeniami na wykroju, brzegiem do brzegu, w taki sposób, aby wypukła część wypustki była ułożona dokładnie 1 cm od brzegu podszewki (czyli musi zostać zachowany 1 cm zapas na szew, który dodawaliśmy wycinając wykrój).

Aby wypustka była przyszyta równo, najlepiej przyfastrygować ją do podszewki.

Krok 4. Gdy wypustka jest już przyfastrygowana do podszewki, układamy wierzchnią część torebki prawą stroną do dołu, dopasowując równo brzegi obu części i spinając całą „kanapkę” szpilkami.

Jeśli przyszywaliśmy wypustkę, pamiętajmy, aby końce wypustki wychodzące poza punkty rozpoczęcia i końca wszywania wypustki (patrz: oznaczenia na wykroju) wyciągnąć na zewnątrz.

Krok 5. Zszywamy całość dookoła, zostawiając niezszytą dolną krawędź torebki. Pilnujemy, aby zachować dokładnie 1 cm zapas szwu (szczególnie nie szyjemy po wypukłej części wypustki).

Po zszyciu możemy wywrócić całość na prawą stronę i sprawdzić, czy wypustka jest równo przyszyta. Jeżeli jakieś fragmenty wymagają poprawki – wypruwamy fragment szwu i zszywamy od nowa.

Na zaokrągleniach nacinamy delikatnie zapasy szwów. Odcinamy wystające końce wypustki.

Krok 6. Wywracamy torebkę na prawą stronę. Rozprasowujemy szwy wzdłuż wypustki. Niezszyty dolny brzeg zaprasowujemy do środka w odległości 1 cm od brzegu (zapasy szwu chowają się w środku torebki).

Tak powinno to wyglądać od strony wierzchniej:

a tak od strony podszewki:

Krok 7 (opcjonalny). W tym miejscu możemy włożyć do środka usztywnienie torebki. Usztywnienie wycięłam o ok. 2 mm mniejsze z każdej strony, niż wykrój (musi się ono zmieścić w środku razem z zapasami szwów). W razie potrzeby przyprasowujemy usztywnienie.

Krok 8. Zszywamy dolny brzeg torebki (z brzegami zaprasowanymi do środka).

Krok 9. Składamy torebkę zgodnie z oznaczeniami na wykroju i zszywamy szwy boczne.

Gotowe! 🙂

 

Zachęcam Was bardzo do spróbowania uszycia kopertówki,  zwłaszcza, że taki prosty model może być tylko punktem wyjścia do eksperymentów – możemy użyć mniejszych kawałków tkaniny zszytych ze sobą, możemy ozdobić torebkę haftem, przyczepić ozdobny chwost lub pasek. Może podarujecie ją komuś? :).

Pozdrawiam i do następnego razu!

2 thoughts on “Jak uszyć kopertówkę – tutorial

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *