Tak narodziła się moja pasja…

Mam nadzieję, że zawarte na mojej stronie informacje przyniosą wszystkim zainteresowanym wiele korzyści i staną się dla nich choć częściowo źródłem wiedzy.
Moim celem jest pomoc tym wszystkim, którzy prowadzą podobne hodowle, bądź też powstanie takowych dopiero rozważają.
Zdobyte przeze mnie doświadczenie w zakresie hodowli glonojadów powinno Wam pozwolić na szersze zrozumienie specyfiki ich poszczególnych gatunków. Doświadczenie to wynika z wieloletniej praktyki, dzięki której udało mi się udoskonalić prowadzoną hodowlę. Wierzę zatem, że znajdziecie tutaj odpowiedź na wiele nurtujących Was pytań, które z pewnością nie są obce żadnemu akwaryście, nawet temu, który może pochwalić się już pewnym doświadczeniem.

Początek mojej akwarystycznej przygody nie był łatwy. Nie mogąc znaleźć i dotrzeć do jakichkolwiek informacji w książkach i czasopismach, zacząłem eksperymentować, dzięki czemu udało mi się samodzielnie poznać pewne rozwiązania, które nierzadko okazały się zaskoczeniem i stanowiły niemałą niespodzianką.
Gdy rozpocząłem instalację pierwszych akwariów, nie przypuszczałem, że przedsięwzięcie to będzie aż tak dalece wymierne w skutkach i doprowadzi do powstania znamienitej hodowli.
W ciągu kilku lat miałem okazję poznać specyfikę hodowli i gatunkową wielu ryb.

Zobaczyłem kiedyś w sklepie zoologicznym glonojada Hypancistrus L46. Z relacji właściciela sklepu dowiedziałem się, że dysponuje on tylko tym jednym egzemplarzem i nie ma raczej co liczyć na powiększenie asortymentu. Taka deklaracja zniechęciła mnie do zakupu tej ryby. Postanowiłem poszukać kogoś, kto dysponowałby większą ilością przedstawicieli tego gatunku. Przez Internet nawiązałem kontakt z osobą, która posiadała siedem sztuk, ale nie wykazywała chęci ich sprzedania. Zaoferowała mi jednak kupno Welsatlas’u, który stał się dla mnie źródłem informacji o glonojadach.
Od tej samej osoby dowiedziałem się również o obecnie obowiązującym zakazie odłowu tych ryb, co jeszcze bardziej mnie zaintrygowało i sprawiło, że postanowiłem je pozyskać. Niedługo potem nawiązałem kontakt z kolejną osobą, która wyraziła chęć odsprzedania pięciu sztuk Hypancistrus L46. Ów człowiek sprzedał je, ponieważ zwątpił w zdolność ich rozmnażania w sztucznych warunkach.

Ja się nie poddałem. Cierpliwość okazała się najprostszym narzędziem do osiągnięcia mojego małego sukcesu. Wiedziałem, że ryby, które kupiłem, były po prostu niedojrzałe. Miałem rację, ponieważ 18 miesięcy po ich zakupie nastąpiły dwa tarła, jedno po drugim, wynikiem czego narodziło się 27 sztuk narybku. Niestety, popełniłem niezawiniony błąd; pilny wyjazd zmusił mnie do zbyt wczesnego odizolowanie narybku od samca i gniazda. W wyniku tego zabiegu przeżyło tylko 10 sztuk. Mimo to byłem bardzo zadowolony, że potrafiłem stworzyć właściwe warunki do rozmnażania tych wymagających ryb.

Z upływem czasu zakupiłem wiele rzadkich odmian zbrojników. Nawiązałem też liczne kontakty z akwarystami w kraju i za granicą. Nierzadko wchodziłem również w relacje z hodowcami, którzy mimo własnego doświadczenia mylili poszczególne odmiany glonojadów; tym bardziej jestem rad, że osobiście świetnie radzę sobie z ich rozróżnianiem, zważywszy na częstokroć bardzo znikome różnice gatunkowe.
Dzięki wsparciu i zaangażowaniu przyjaciela z zagranicy – Sebastiana S., mającego dobre stosunki i kontakty w Ameryce Południowej, zdobyłem wiele gatunków ryb, które nie są dostępne w Polsce.
Mnogość gatunków, które znalazły się w moim posiadaniu, pchnęła mnie do założenia trzydziestu zbiorników, dzięki czemu odpowiednio mogłem posegregować i poparować moje ryby. Dziś posiadam liczne odmiany glonojadów z rodziny Loricariidae: Hypancistrus L46, L66, L134, L173, L174, L236, L270, L316, L399, L400, L410, Pseudohemiodon Apithanos, Sturisoma Aureum, Sturisomatichthys Leightoni, Loricaria Simillima, Farlowella i inne.

Oto krótka historia mojej fascynacji wspaniałymi zwierzętami; stały się one moją pasją, której jestem całkowicie oddany i która wiele dla mnie znaczy.
Chętnie nawiążę kontakt z osobami, które posiadają zbrojniki z rodziny Hypancistrus. Wszystkich miłośników akwarystyki zachęcam do przeglądania moich stron internetowych. Umieściłem na nich wszystkie niezbędne informacje, opisy i fotografie obrazujące moją hodowlę. Wierzę, że moje doświadczenia oraz oferowana przeze mnie wiedza, będą inspiracją dla wielu z Was, abyście mogli udoskonalać bądź tworzyć Wasze akwaria.